11 Aralık 2011 Pazar

Windows 7'yi beğenmeyenlere Windows XP Pro 64-Bit Edition

Çoğumuzun yeni aldığı bilgisayarı istenmeyen Windows sürümleriyle gelmekte.
Ben de Acer Aspire 7741G modeli bilgisayarımdaki Windows 7 işletim sisteminden sıkılmıştım ve yine Microsoft'un sitesinden ücretsiz edinilebilen 64-Bit işlemcili bu bilgisayarıma Windows 2003 çekirdeğinden yazılmış bu işletim sistemini kurmaya karar verdim.
Ama ilk önce yapmam gereken ayrı bir disk bölümü oluşturmak...
Başlat>Çalıştır'a gelip;
compmgmt.msc yazarak Bilgisayar Yönetimi konsolunda Disk Yönetimi'nden çıkan grafikte diskin uygun bir bölümünü küçülterek(100 GB yaptım) yeni bir NTFS biçimli disk bölümü oluşturmak...
Yandaki disk bölümlerini harflendirmeyi ise sağ tıklayıp Sürücü Harfi Değiştir'den ayarlayabilirsiniz...


Gelelim artık kuruluma;
Windows XP 64-Bit Setup CD
Windows XP 64-Bit Service Pack 2/Güncelleme Paketi(Bunun 32-Bit olanlarla alakası yoktur)

Geri kalan önemli güncelleştirmeleri Windows Update ile yapabilmek mümkün...

Neyse;
ISO dosyasını DAEMON Tools tarzı bir sanal CD emülasyon yazılımıyla PC'ye bağladım. Sonra setup Windows'u kurabilsin diye setup.exe dosyasının özelliklerinden Uyumluluk kısmına gelip İşletim sistemi'ni Windows XP olarak seçip setup'ı çalıştırdım.
Normal oyun kurar gibi kurdum. Sistemi yeniden başlatır başlatmaz Setup'a girerken 000007B mavi ekranıyla karşılaştım. Bunun nedeniyse SATA hddler idi.
Aslında SATA harddisklerle kurulum yaparken F6 seçeneği ile SCSI sürücüsünü kurmak gerekiyormuş. Ama ben C:\oem\Preload\Autorun\DRV\AHCI\F6 Floppy Utility yolunda bulabileceğim o disket dosyalarını kurmak yerine F2 ile BIOS'a girdim ve SATA Mode'u IDE olarak ayarladım.
Ardından kuruluma devam ettim. Windows kurulumu bittikten sonra C:\OEM'den kurulabilen tüm programları ve DRV klasöründen ATI vs. sürücüleri kurdum.
Kalan sürücüleri ise internetten yada Windows 7'ye geri dönerek DriveMagic yazılımından yedekleyerek kurdum ve Aygıt Yöneticisi'nden bir şekilde ayarladım. Bunlar standart işlemler...

Peki Windows 7'ye nasıl geri döneceğiz?
Bunun için de .NET Framework'ün gerekli güncellemelerini yaptıktan sonra EasyBCD yazılımını kurmak bizim sorunumuzu çözecektir.
Bu yazılımı kurduktan sonra;
Add New Entry'den Windows XP'yi seçip ekledikten sonra BCD Deployment'tan Write MBR'a tıklamak yeterlidir.
Ardından BIOS'ta SATA Mode'u tekrar AHCI'ye getirmemiz gerekmektedir. Yoksa Windows 7 açılmaz...

Program önerileri:
Mozilla Firefox 11(Nightly) Kurulumu için;
Önce normal bir şekilde sitesinden Mozilla Firefox(x86) sürümünüzü kurun ardından şu linkten son Firefox/Nightly(x64) sürümünün kurulum dosyasını indirin, çalıştırmayı denemeyin. Çünkü sistemi desteklemediğinden çalışmayacaktır ama WinRAR yükledikten sonra setup dosyasına sağ tıklayarak Open With WinRAR seçeneğiyle içinden core klasöründeki dosyalar sizin bu sürümü kullanmanız için yeterli olacaktır.
http://nightly.mozilla.org/

Multimedya Çözücü Bileşenleri için(Codec);
x64 tabanlı işletim sisteminde daha verimli çalışabilmemiz için yine x64 için yazılmış çözücü bileşenlere ihtiyacımız var. Ayrıca Windows Media Player halen 32-bit altında çalıştığı için Media Player Classic-x64 bizim işimizi görecektir.

Karşılaştığım sorunlar:
-İşletim sisteminin hiçbir yerde orjinal dil paketi bulunmamaktadır.
-Hibernate(Hazırda Beklet) modu maalesef çalışmamakta.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder